Sağlıklı Sabah Rutinleri

Sağlıklı Sabah Kalkışı

Sabah rutininiz enerji verici ve ilham verici olabilir veya sizi isteksizce stresli bir güne sürükleyebilir.

Bu yazıda, sağlığınız için inanılmaz derecede güçlü bir yatırım olabilecek sağlıklı bir sabah rutinini size tanıtacağız. Sabah ilk iş olarak yaptıklarınız size tüm gün fayda sağlayacaktır.

Sabahı Yakala

Bir sabah insanı mısın? Günü selamlamak için istekli bir şekilde yataktan fırlıyor musun yoksa erteleme düğmesine defalarca basıp sonunda kahveyle mi kendine gelebiliyorsun?

Klasik bir sabah insanı mı yoksa bir gece kuşu mu olduğumuz yaşam tarzı ve yemek seçimleri, sirkadiyen ritmimiz ve vücut saatimizden etkilenir. Sabahları sürekli enerji eksikliğiniz varsa, bu yeterince kaliteli uyku almadığınızın işareti olabilir, stres enerji seviyenizi veya muhtemelen her ikisini birden etkiler.

Devam eden stres, akşama doğru yüksek kortizol seviyelerine yol açar, bu da sabahları yorgun, enerjisiz; gece geç saatlerde de uyanık olduğumuz anlamına gelir.

Stres yönetimi ve iyi uyku hijyeni, tazelenmiş bir şekilde ve daha zinde uyanmanıza önemli ölçüde yardımcı olur, ancak sabaha nasıl yaklaştığınız, önünüzdeki günün tümünü etkileyecektir.

Her Gün Aynı Saatte Uyanmak Önemlidir

Her gün aynı saatte uyanmak

Sabah rutini için zaman ayırmak, muhtemelen alarmınızı biraz daha erken kurmanız gerektiği anlamına gelecektir. Bunu olumsuz bir şey olarak görmeyin, bunun yerine size sağlayacağı olumlu faydalara odaklanın. Ancak alarmınızı aniden bir saat daha erken kurmaya kalkmayın ama uyanma saatimizi maksimum 15 dakikalık artışlarla değiştirirsek ayarlanması daha kolaydır. Saati her 15 dakika daha erkene değiştirmeden önce vücudunuzun birkaç gün alışmasına izin verin.

Aslında çalışmalar, her sabah benzer bir saatte uyanmanın sirkadiyen ritmimizi sıfırlamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Düzensiz uyku; obezite, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Bu nedenle, hafta sonu uykusuzluğunuzu telafi etmek için hafta sonları uzunca bir süre yatmak, her zaman çok doğru değildir, çünkü vücut saatinizi bozabilir.

Farkındalığınızı Arttırın

Farkındalık, şu andaki deneyimlere bilinçli olarak dikkat etme uygulamasıdır. Farkındalık stresi ve kaygıyı azaltır, ruh halini iyileştirir, hafızaya ve dikkat süresine fayda sağlar ve hatta inflamasyonu azaltmada etkili olur.

Zihninizi güne hazırlamaya yardımcı olmak için kısa bir meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyon sırasında nefesimize ve vücudumuzun nasıl hissettiğine dikkat ederek farkındalık ve sakin bir zihin getiriyoruz. On dakika kadar kısa bir meditasyon faydalı olabilir. 

Egzersiz yapmak

Sabah ilk iş olarak hafif bir egzersiz, geceleri daha iyi uyumanızı sağlar ve hatta kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yoga mükemmel bir stres gidericidir. Yoga, uykudan sonra vücudu gererek esnekliği geri kazandırır, önümüzdeki gün için odaklanmayı iyileştirir ve derin nefes almayı teşvik ederek kan akışını ve oksijenlenmeyi artırır. Ya da daha yoğun egzersizi tercih ediyorsanız, on dakikalık HIIT’in herkesin gününe sığması kolaydır – ancak önceden ısındığınızdan ve gerildiğinizden emin olun.

Sabahları Açık Havada Vakit Geçirin

Çalışmalar, sürekli olarak sabahları gün ışığına maruz kalmanın, güneş parlamasa bile, sirkadiyen ritminizi uyumlu hale getirebileceğini ve böylece daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini göstermektedir.

Öğleden önce dışarıda olmak özellikle faydalıdır. Köpeği yürüyüşe çıkarın, parkta dolaşın veya işe gitmek için otobüse binmeden önce birkaç durak yürüyün. Öncelikle yarım saati hedefleyin.

Kahvaltı Önemlidir

Hepimiz gece uykuda açlıktayız,  bu yüzden uyandığımızda enerji depolarımız tükenmiş oluyor. Enerji seviyenizi kafein veya tatlı bir hamur işi ile desteklemek yerine, vücudun kendini onarmasına yardımcı olmak ve sizi daha uzun süre tok hissettirmek için yumurta gibi bazı proteinler içeren sağlıklı bir kahvaltıya yatırım yapın. Kahvaltınıza bir miktar fındık, tohum ve meyve ekleyerek önünüzdeki gün için sağlıklı besinler yükleyin.

Güne başlamak için atacağınız bu sağlıklı ve basit adımlar, stres yönetiminizi önemli ölçüde iyileştirir ve daha iyi kan şekeri seviyelerine katkıda bulunur, ayrıca sizi gün boyunca enerjik tutar.

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının daha iyi sağlık ve esenliğe nasıl katkıda bulunabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bir fonksiyonel tıp doktoru size, benzersiz genetik ve sağlık geçmişinizi dikkate alarak sağlık hedeflerinize göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş diyet ve yaşam tarzı müdahaleleri sağlayabilir. Kliniğimize ulaşıp randevu alabilirsiniz.