Egzersiz ile Bağışıklığınızı Güçlendirin

Egzersiz ile Bağışıklığınızı Güçlendirin

Egzersiz, sadece zihinsel sağlığımız üzerinde değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz dahil fiziksel sağlığımız üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle egzersizin enfeksiyonla mücadele etmede doğrudan etkisi vardır.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, virüs gibi bir istilacıya karşı savaşmak için uygun miktarda beyaz kan hücresi salgılar. Bu özellikle pandeminin en yoğun yaşandığı günümüzde oldukça önemlidir.

Stresli zamanlarda egzersiz, ruh sağlığı için de çok önemlidir. Egzersizin ruh hali üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Egzersiz kaygı seviyesinde azalma ve strese karşı artan dirençle bağlantılıdır.

Kimse pandeminin ne kadar süreceğini bilmiyor, ancak bazı yeni rutinler oluşturmak için bu dönem harika bir fırsat.

 

Hangi Egzersiz Sizin için Uygun?

Egzersiz, her biri farklı bir role sahip üç ana kategoriye ayrılır.

 

 

1) Direnç ve Ağırlık Egzersizleri

Ağırlık kaldırmak ve ya elastik direnç bantları kullanmak kas gücünü ve tonunu iyileştirir. Bu tür egzersiz ayrıca eklemlerimizin etrafındaki kasları güçlendirerek yaralanmayı önlemeye ve kemik
mineral yoğunluğunu korumaya yardımcı olur.

Ağırlıklarla başlarken, yeterince ağır ama on iki tekrar yapabilmenizi sağlayacak olanlar kullanılmalıdır.

Squatlar ve lunge hareketleri, büyük kas gruplarını güçlü tutmanın yanı sıra stabiliteyi ve dengeyi geliştirmek için harikadır.

Evde ağırlığınız yoksa, doldurulmuş su şişeleri, ağır kitaplar ve hatta paketlenmiş bakliyatlar kullanılabilir.

 

2) Kardiyo

Kardiyo egzersizleri kalp atış hızımızı artıran ve kalori yakan egzersizlerdir. Bir çalışmada, düzenli olarak kardiyo egzersizi yapan kişilerin solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı % 43 daha düşük bulunmuştur.

İç mekanlarda veya bahçenizde veya balkonunuzda zumba, dans veya tekrar tekrar merdiven çıkma gibi kardiyo egzersizlerini deneyebilirsiniz. Cep telefonu uygulamalarında ücretsiz fitness
antrenmanları ve programları mevcuttur ve çoğu artık ücretsiz denemeler sunmaktadır.

 

3) Esneklik ve Denge

Herhangi bir antrenmandan sonra esnemeyi asla ihmal etmeyin. Yoga, pilates ve Tai Chi gibi egzersizler esnekliği ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur.

Bunlar sadece yoğun egzersiz yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda alt uzuvlarınızın dengesini artırmaya da yardımcı olur. Zaten formda olsanız bile, aniden asfaltta koşmaya başlarsanız, örneğin diz ve kalça problemleri gibi yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz. Asla, asla ısınma ve soğumayı atlamayın.

 

Mümkünse Dışarıda Egzersiz Yapın

Sadece dışarıda olmak bile egzersizinize değer katar. Araştırmalar, özellikle öğleden önce UV ışığına maruz kalmanın ruh halini iyileştirdiğini ve uykuya yardımcı olduğunu gösterdi. Aynı zamanda
bağışıklık için çok önemli olan D vitaminini de artırır.

Doğada vakit geçirmek sadece ruh halini artırmak ve stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler. Ağaçlar ve bitkiler kendilerini böceklerden korumak için fitonsidler
olarak bilinen organik bileşikler yayarlar. Bu maddelerin, bağışıklık sistemimizdeki doğal öldürücü hücreler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini bir hafta kadar uzun bir süre %50’ye kadar artırdığı bulunmuştur.

 

Gününüze Hareket Katmak için Kolay Teknikler

TV veya film izlerken biraz esneme hareketi yapın.

Evden çalışıyorsanız, telefondayken ayakta durun ve etrafta dolaşın. Evde dolaşmak, çöpü atmak veya
evcil hayvanla oynamak için her 30 dakikada bir ara verin.

Dans edin.

Bahçeniz varsa bahçe işleriyle ilgilenin.

Egzersiz yapmak için düzenli bir zaman planlayın. Size hatırlatması için telefonunuzda bir alarm kurun.