Duygusal Yeme Bozukluğu

Duygusal Yeme Bozukluğu

Duygusal yeme bozukluğu nedir? Biraz kötü hissediyorsun. Ne yiyeceğine karar vermeye çalışıyorsun. Bu durumda sağlıklı bir şeyler mi yersin? Çoğu zaman yanıt hayırdır, ancak bu yoğun stres anında vücudun gerçekten ihtiyacı olan şey sağlıklı gıdadır.

 

Stres Anında Yediğimiz Yiyecekler Neden Sağlıklı Değil?

Fast food’lar işlenmiş ve besin değerini kaybetmiş gıdalardır. Bu şekilde, süpermarket rafında olabildiğince uzun süre saklanabilir ve gıda üreticileri ve perakendeciler minimum stok israf eder.

İşlenmiş gıdalar hazırlanırken, bozulmayı azaltmak için doymamış yağlar ve vitaminler ile lif uzaklaştırılır. Bunun da ötesinde, çok çeşitli gıda katkı maddeleri ve koruyucular ile bol miktarda tuz
ve şeker içerirler.

Vücudumuz yiyecekleri parçalamak için enzimler salgılar. Bu enzimleri üretmek için bazı minerallere ihtiyacımız var, ancak işlenmiş gıdaları tüketiyorsak, bu gıdaların içinde ihtiyacımız olan mineralleri bulamayız.

Bu kadar zararlı etkilerine rağmen neden hala bu gıdaları tüketmeye karşı dayanılmaz bir isteğimiz var?

 

Gıdanın Duygusal Değeri

Bunların hepsi yemeğe verdiğimiz duygusal değerle ilgilidir. Gıdaya hayatta kalmak için ihtiyacımız olmasına rağmen, bizi sadece açlığı azaltmak ve besin sağlamakla bağlantılı olmayan başka şekillerde de etkiler yani yemek yemek bizi psikolojik olarak da rahatlatır.

Tercih ettiğimiz yiyecekler kısmen aileden, arkadaşlardan, kültürden ve yetiştirilme tarzından etkilenir. Yaşam boyunca yemek, şefkat veya misafirperverliği ifade etmek için kullanılır ve genellikle
bir ödül olarak görülür. Sonuç olarak, yiyecekleri belirli koşullarla ilişkilendirmeyi öğreniriz.

Genellikle belirli durumlarda belirli yiyecekleri yeriz, örneğin moralimiz bozukken çikolata veya stresli olduğumuzda tatlılar.

 

Yemek Ruh Halimizi Etkiler

Bilim adamları, ne yediğimizden bağımsız olarak; yemekle beraber stres, depresyon ve çaresizlik duygularının azaldığını ve yediğimizde daha mutlu hissettiğimizi keşfetti. Bu durum yiyeceğin besin değerinden bağımsızdır ve daha çok basit yeme eylemi ile ilgilidir.

Ruh hali yiyecek seçimlerini de etkiler ve iyi bilinir ki, depresyondaysak şekerli yiyecekleri daha çok tüketmek isteriz.

 

Stres ve Yemek Seçenekleri

Duygusal durumumuz ne kadar yediğimizi ve ne yediğimizi etkiler. Stres yaşıyorsak, özellikle yüksek enerjili, yağlı ve atıştırmalık yiyecekler olmak üzere daha fazla yemeye meyilli oluruz. Aynı zamanda, stresli olduğumuzda daha az meyve ve sebze yeme eğiliminde oluruz.

Sürekli stres altındayken bu strese tepki vermek için salgıladığımız hormonlar sindirimimizi olumsuz etkiler, B ve C vitamini gibi bazı vitaminleri daha hızlı tüketir. Esasında yoğun stres yaşadığımız zamanlar tam da besin değeri yüksek gıdaları seçmemiz gereken zamandır.

Yapılan bir çalışmada, gönüllülere çözülmesi imkansız olan anagramlar verildi. Bu insanlar, çözülebilecek anagram verilenlere göre daha fazla çikolata ve daha az üzüm yediler. Diğer bir araştırmada ise ruhsal olarak problemi olan çocukların daha fazla şekerli ve yağlı yiyecekler ve daha az meyve ve sebze yediklerini bulundu.

 

Yemek ve Sosyal Etkileşim

Ailemizle ve ya arkadaşlarımızla birlikteysek daha büyük öğünler yiyoruz ayrıca yediğimiz kişiyle ilişkimiz ne kadar yakınsa, o kadar çok yiyoruz.

Yakın olduğumuz insanlarla birlikte olduğumuzda, daha rahat olma eğilimindeyiz ve bu da yemek yemeyi sosyal rahatlama aracı olarak kullandığımızı gösteriyor.

 

Rahatlatıcı Yemek ve Aşırı Yeme

Aşırılıklara bakıldığında, yiyeceğin sunduğu rahatlık faktörü aşırı yemeye yol açabilir. Yeme bozukluğu yaşayan kişiler genellikle bir kurtarıcıymış gibi yemeğe dönerler ve mideleri dolduğu halde çok daha uzun süre yemeye devam ederler. Özlem duyulan yiyecekler genellikle temel besin maddeleri bakımından düşük olan yüksek yağlı, besleyiciliği olmayan gıdalardır.

Tüm bunlar, yemek seçimlerimizde duyguların büyük rolü olduğunu gösteriyor.

Hepimiz bireysel olduğumuz için, benzersiz genetik, beslenme durumu ve yaşam tarzı geçmişiyle, optimum gıda seçimlerimiz her birimiz için farklı olacaktır. Sağlığınızı beslenme yoluyla desteklemek istiyorsanız, bir Fonksiyonel Tıp doktoruna danışmak, belirtilerinizi ve duygularınızı dikkate alacaktır.